fbpx

Muži a plodnosť

MILUJTE SA A MNOŽTE SA, NA VEK NEPOZERAJTE: POČÍTAJTE VŠAK S RIZIKAMI

 

Z biologického hľadiska je optimálny vek na počatie dieťaťa u muža okolo dvadsiateho roku života. Je dokázané, že deti otcov, ktorí sú starší než štyridsaťpäť rokov, majú takmer dvakrát vyššie riziko výskytu vážnych ochorení v detstve alebo dokonca úmrtia. Typické sú telesné anomálie, autizmus, epilepsia a srdcové choroby. Vek otca môže stáť aj za duševnými chorobami detí,“ varuje embryologička z kliniky reprodukčnej medicíny.

 

AUTIZMUS AJ SCHIZOFRÉNIA

Názor, že spermie neprenášajú vekom podmienené mutácie, sú podľa odborníčky definitívne vyvrátené. „Výskumy a štúdie ukazujú, že starší otcovia dávajú v porovnaní s matkami deťom dokonca viac genetických zmien! Nové mutácie spojené s autizmom oveľa častejšie pochádzajú od otca ako od matky,“ hovorí odborníčka. Priemerný počet mutácií zo strany otca bol päťdesiatpäť, zo strany matky iba štrnásť.
Okrem autizmu a schizofrénie sa u detí starších otcov oveľa častejšie vyskytuje aj:

  • achondroplázia – porucha charakteristická nízkym vzrastom
  • neurofibromatóza – ochorenie, pri ktorom rastú pod kožou nezhubné nádory
  • Marfanov syndróm, Apertov syndróm, Crouzonov, Leschov-Nyhavenov, TreacherovCollinsov či Waldenburgov syndróm. 

Tieto ochorenia sú síce vzácne, ale ich frekvencia výskytu u mužov nad štyridsať rokov predstavuje rovnaké riziko ako výskyt Downovho syndrómu u žien nad tridsaťpäť až štyridsať rokov.

MÁ SA STARŠÍ MUŽ DAŤ VYŠETRIŤ?

Základné vyšetrenie, ktoré ukáže, či sa spermie pohybujú, aký majú tvar a koľko ich je, na zistenie hroziacich anomálií nestačí. Treba sa pozrieť do hlavičky. Veľa napovie takzvané vyšetrenie integrity chromatínu spermií, ktoré ukáže, keďže sa genetická informácia v spermii (DNA) „polámala“, čiže došlo k jej fragmentácii.

Čo môžu páry urobiť, ak sa preukáže, že je veľká šanca na narodenie postihnutého dieťaťa? „Riešením môže byť asistovaná reprodukcia v podobe darcovstva spermií.“ 
Na otázku, či je narodenie zdravého dieťaťa u staršieho muža vlastne malý zázrak, odpovedá: „Nedá sa hovoriť priamo o zázraku. U partneriek starších mužov sa však častejšie vyskytuje spontánny potrat, predčasný pôrod aj preeklampsia, teda poškodenie ciev placenty. Napríklad u dvadsaťpäťročných otcov je riziko, že ich žena potratí, osem percent a u mužov nad tridsaťpäť rokov sa toto riziko zvyšuje až na dvadsaťštyri percent. Na vine sú práve menej kvalitné spermie podmienené otcovým vekom.“ Na záver s úsmevom dodáva: „Milujte sa a množte sa, na vek sa nepozerajte, ale počítajte aj s týmito rizikami.“

 

POZOR NA ČERVENÉ MÄSO

Odporúčania pre mužov vo vyššom veku túžiacich po otcovstve: 

  • vyhýbať sa červenému mäsu a nezdravým pokrmom, ktoré zvyšujú riziko poškodenia DNA a starnutia spermií,
  • vysoký príjem vitamínov C a E, zinku a kyseliny listovej – chránia genetickú informáciu v jadre spermií,
  • jesť veľa ovocia, zeleniny, orechov a rýb,
  • nefajčiť, piť len s mierou, udržiavať aktívny životný štýl,
  • vyhýbať sa horúcim kúpeľom, pretože spermie majú rady chladné teploty.

 

Recent Posts