Základné vyšetrenia neplodnosti ženy
- Základné gynekologické vyšetrenie
- Ultrazvukové (UZV) vyšetrenie malej panvy
Vyšetrením sa posudzuje veľkosť a tvar maternice, prítomnosť svalových uzlov (myómov), výška a kvalita sliznice maternice. Taktiež zobrazuje stav vaječníkov, rast folikulov a prítomnosť cýst alebo endometriózy.
- Vyšetrenie hladiny hormónov (krvné testy) – Hormonálny profil
Toto vyšetrenie podáva informácie o stave vaječníkov a ich schopnosti tvoriť zrelé vajíčka a dáva možné odpovede na stimulačné lieky. Jedná sa o vyšetrenie krvi v období 1. – 4. dňa menštruácie. Vyšetrujú sa hladiny folikulostimulačného hormónu (FSH) a luteinizačného hormónu (LH). Možno stanoviť aj hladinu Anti-Mülleriánského hormónu (AMH), ktorý informuje o zásobe vajíčok. Štandardnou súčasťou hormonálneho vyšetrenia je aj stanovenie hladiny prolaktínu (PRL) a hormónu štítnej žľazy / TSH, FT4 / a ďalších hormónov.
Vyšetrenia potrebné na začatie liečby:
- Mikrobiologické vyšetrenie pošvy a krčka maternice (chlamýdie, ureoplazmy, mikoplazmy)
- Pohlavne prenosné ochorenia – STD
- Cytológia
- Mamografia/ ultrazvukové vyšetrenie prsníka
Doplnkové vyšetrenia
- Posúdenie stavu vnútorných pohlavných orgánov – vajíčkovodov, vaječníkov, maternice, príp. odstránenie zrastov, ložísk endometriózy a pod. (ultrazvukové vyšetrenie – HyFoSy alebo laparoskopia – LSK)
-
- Hysterosalpingo-foam sonography (HyFoSy) ultrazvukové vyšetrenie, pomocou ktorého posudzujeme stav dutiny maternice a priechodnosť vajíčkovodov. Vyšetrenie je možné realizovať po skončení menštruačného krvácania do obdobia ovulácie.
- Imunologické vyšetrenie (protilátky proti spermiám, štruktúram placenty a vaječníku)
Zisťuje sa prítomnosť protilátok proti spermiám, vajíčkam a embryám a antifosfolipidové protilátky. Imunologické vyšetrenie je významné pre páry, kedy pacientka, u ktorej bol opakovane vykonaný embryotransfér veľmi kvalitných embryí a kde je liečba, cez veľmi dobré podmienky, stále neúspešná. Vyšetrenie by mala podstúpiť aj pacientka s opakovanými neúspechmi liečby metódou IUI, kedy je u partnera opakovane vyšetrení spermiogramu úplne normálne. Vyšetrujú sa protilátky proti spermiám, proti trofoblastu (placente) a proti obalu embrya (zona pellucida). V indikovaných prípadoch sa vykoná vyšetrenie bunkovej imunity (NK bunky).
- Genetické vyšetrenie
Jedná sa o vyšetrenie chromozómov, ktoré dáva informáciu o genetickej výbave partnerov. Stanovenie karyotypu (počtu chromozómov) sa vykonáva u žien po opakovaných spontánnych potratoch, alebo v prípade opakovaných neúspechov liečby metódou IVF. Takisto je vhodné vykonať vyšetrenie u párov, kde sa embryá nevyvíjajú štandardne.
- Hematologické vyšetrenie
Vyšetrenie na prítomnosť ochorení spôsobujúcich zvýšené zrážanie krvi s následnou vyššou pravdepodobnosťou samovoľného potratu
- Endokrinologické vyšetrenie
- Diabetologické vyšetrenie
- Psychologické a sexuologické vyšetrenie – v prípade ťažkosti pri pohlavnom styku, psychoreaktívne poruchy a pod.