fbpx class="page-template-default page page-id-4951 page-child parent-pageid-4945 wpb-js-composer js-comp-ver-6.11.0 vc_responsive" itemscope="itemscope" itemtype="https://schema.org/WebPage" data-adminbar="">

Mužská neplodnosť

U niektorých mužov dochádza vplyvom zlého životného štýlu k zhoršeniu kvality spermií. Tie potom nemusia byť schopné doputovať k vajíčku, prípadne majú obmedzenú schopnosť preniknúť do vajíčka a oplodniť ho.

Plodnosť muža ale môžu znížiť aj ďalšie faktory:

 • ako je genetická záťaž,
 • imunitná reakcia,
 • porucha produkcie hormónov,
 • nepriechodnosť vývodových ciest,
 • neschopnosť ejakulácie,
 • zápalové ochorenia vývodných ciest mužského pohlavného ústroja a pod.

Mužská plodnosť je teda závislá predovšetkým na kvalite, počte a pohybe spermií.

Spermiogram

Ide o najjednoduchšie vyšetrenie mužskej plodnosti, ktoré je vykonávané pod mikroskopom. Vďaka tomuto vyšetreniu sa sleduje počet, pohyblivosť a tvar samotných spermií. Zisťujú sa vlastnosti ejakulátu ako je viskozita, sfarbenie, rýchlosť skvapalnenia či Ph.

Priebeh vyšetrenia:

Pred odberom odporúčame 2- 3 dni sexuálnu abstinenciu, pre získanie čo najoptimálnejšie výsledku. Odber prebieha na to určenej miestnosti na našej klinike. Vo výnimočných prípadoch je možné odobrať vzorku u Vás doma, je potrebné aby ste ju doručili na kliniku max. do hodiny od odberu. U nás na klinike Vám bude predložená sterilná nádobka, v ktorej bude ejakulát uchovaný (pri izbovej teplote)  po dobu prenosu na kliniku. Pre optimálny výsledok odporúčame však odber vykonaný u nás.

Diagnostika mužskej neplodnosti je štandardizovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO 2010), kde je ako základné vyšetrenie u muža klasifikované vyšetrenie spermiogramu (SPG) s diagnostikou morfológie spermií. Jedná sa o úplne prvotné vyšetrenie páru a nemá význam uskutočňovať akékoľvek iné vyšetrenia najmä u ženy, pokiaľ nie je známy výsledok SPG partnera. Ako jediní na Slovensku sme zaviedli štandardizovanú analýzu spermií, ktorú vykonávame v súlade s WHO (2010) pomocou PC analyzátora  „MedeaLab CASA“.

Výhody daného systému:

 • objektivizácia hodnotenia SPG (koncentrácie, pohyblivosti a morfológie spermií)
 • vygenerovanie výsledku SPG behom niekoľkých sekúnd
 • nahrávanie a uloženie každého výsledku SPG pre prípadnú re-analýzu vzorky resp. jej porovnanie s ďalším vyšetrením

Morfologický analyzátor spermií MedeaLab CASA

hodnotenie-motility-spermi-pomocou-analyztora-medealab-casa-300x215

Hodnotenie motility spermií pomocou analyzátora MedeaLab CASA

Fragmentácia DNA spermií

Pod vplyvom stresu, životného prostredia, užívania liekov či pôsobením voľných radikálov je výrazne ovplyvnená tvorba a kvalita spermií. Niekedy aj do takej miery, že sa poškodí DNA (genetický materiál) spermií natoľko, že znižuje pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka a správneho delenia embrya, neuhniezdenie embrya v maternici a časté spontánne potraty. Riešením tohto problému je vyšetrenie integrity chromatínu (fragmentácie DNA) spermií.

Pre koho je toto vyšetrenie určené?

 • pre páry u ktorých sa nepotvrdila žiadna iná príčina neplodnosti
 • pre tých, ktorí podstúpili opakované IVF cykly – bezúspešne
 • pre páry s opakovanými spontánnymi potratmi, zamlčaným potratom alebo biochemickým tehotenstvom
 • pre páry, kde partner sa liečil na varikokelu
 • pre páry, kde v spermiograme partnera sa nachádzajú opakovane zvýšené hodnoty leukocytov

MESA/TESE

V prípade neprítomnosti spermií v ejakuláte je možné ich získať chirurgicky priamo zo semenníkov a nadsemenníkov muža.

MESA (Micro Epididymal Sperm Aspiration) – mikrochirurgická epididymálna aspirácia spermií priamo z nadsemenníka muža, prípade porušenia transportu spermií medzi nadsemenníkom a močovou rúrou a v prípade, keď sa spermie po uzatvorení semenovodu nahromadia v nadsemenníkoch.

TESE (Testicular Sperm Extraction) – testikulárna extrakcia spermií, čiže získanie spermií priamo zo semenníkov, odobraté tkanivo sa spracuje v laboratóriu, pričom sa vyhodnotí prítomnosť spermií. Získané spermie sa použijú na oplodnenie oocytov partnerky metódu ICSI resp. sa spermie mrazia.

POTREBUJETE PORADIŤ?

Napíšte nám správu alebo zavolajte na +421 903 992 626.