fbpx

Punkcia ovariálnych cýst

Jedná sa o minimálne invazívny zákrok, ktorý prebieha buď v celkovej anestézii, alebo v lokálnej anestézii. Využíva sa v prípade tzv. funkčných, tenkostenných cýst, ktoré nereagujú na konzervatívnu liečbu. Môže sa vykonávať až po obdržaní výsledkov analýzy nádorových markerov a farebnej dopplersonografie ovariálnej cysty.

Pod ultrazvukovou kontrolou je vpichom cez pošvovú stenu do vaječníka odsatý obsah cysty, ktorý sa odosiela do diagnostického laboratória na cytologické vyšetrenie. Komplikácie sa vyskytujú minimálne, najčastejšie mierne bolesti v podbruší a slabé špinenie.

 

Dilatácia krčka maternice a frakcionovaná kyretáž

Dilatácia a kyretáž sa zvyčajne vykonáva s cieľom určiť, aké sú príčiny abnormálneho krvácania. Najčastejšie to sú:

– myómy

– polypy sliznice maternice

– nepravidené zhrubnutie sliznice maternice

– potrat

– rakovina endometria

Niekedy sa dilatácia a kyretáž uskutočňujú s cieľom zastaviť krvácanie. Dilatácia a kyretáž sa neodporúča, ak máte infekciu v oblasti malej panvy. Výkon prebieha v celkovej anestézii, dĺžka trvania do 10 minút.

Najprv sa dezinfikujú rodidlá, následne sa zachytí krčok maternice do špeciálnych klieští a kovovými dilatátormi rozšírime priechodnosť kanálu krčka maternice. Kyretou odoberáme zvlášť vzorky tkaniva z krčka aj dutiny maternice. Tieto sú odoslané na histologické vyšetrenie.

Výsledky sú k dispozícii najskôr o 14 dní.

Po krátkom zotavení je pacientka v sprievode prepustená domov.

Potrebné je dodržiavať šetriaci režim:

– obmedziť kúpanie (len sprchovanie)

– obmedziť pohlavný styk po dobu aspoň 2 týždne

Komplikácie sa rozdeľujú na včasné (krvácanie, bolesť v podbruší, poranenie krčka maternice, prepichnutie steny maternice, poranenie orgánov malej panvy) a neskoré (najčastejšie infekcie).

 

Odstránenie polypu krčka maternice

pri zákroku sa odstraňuje výrastok z povrchu, alebo kanálu krčka maternice, ktorý býva zdrojom diskomfortu, najčastejšie vo forme špinenia, či už spontánneho, alebo po pohlavnom styku.

Realizuje sa v celkovej anestézii, lebo vo väčšine prípadov je spojený s dilatáciou a kyretážou kanálu krčka maternice. Dĺžka trvania zákroku je do 10 minút.

Po dezinfekcii rodidiel je polyp zachytený do peánu a odkrútený od spodiny, alebo uchopený do pinzety a následne odstrihnutý od spodiny. Odoslaný je na histologické vyšetrenie. Výsledok je k dispozícii najskôr o 14 dní. Po výkone pacientka nie je práceneschopná, krvácanie je väčšinou minimálne.

 

Konizácia LEEP slučkou

Pri výkone sa z povrchu krčka maternice odstraňuje patologicky zmenený okrsok tkaniva. Zákrok je diagnostický, avšak vo veľkej časti prípadov aj terapeutický, pretože zabraňuje ďalšiemu rozvoju patologického procesu. Vykonáva sa v celkovej anestézii, dĺžka trvania je do 15 minút.

Po dezinfekcii rodidiel, po nastavení a zafixovaní krčka maternice, sa z jeho povrchu pomocou špeciálnej oceľovej kľučky (LEEP kľučka), ktorá reže pomocou elektrického prúdu, odstraňujú vzorky chorobne zmeneného tkaniva. Krvácanie zo spodiny sa zastavuje pomocou oceľovej guľôčky, ktorá šetrne spáli krvácajúce cievy a tkanivá. Získaný materiál sa odosiela na histologické vyšetrenie. Výsledky sú najskôr k dispozícii o 14 dní.

Po zákroku je hlavne potrebné vyhnúť sa fyzickej námahe, ktorá by mohla viesť ku opätovnému krvácaniu zo spodiny operačnej rany, ev. k infekcii. Dôležité je nepoužívať tampóny, v osobnej hygiene preferovať sprchovanie, pohlavná abstinencia 4 týždne.

 

Hysteroskopia diagnostická a operačná

Diagnostický zákrok umožňuje posúdiť kanál krčka maternice a hlavne dutinu maternice. Jedná sa najčastejšie o vývojové vady maternice, zrasty, myómy, slizničné polypy, nepravidelnosti endometria. Operačný zákrok umožňuje odstránenie polypov, myómov, rozrušenie zrastov.

Indikácia:

– sterilita

– opakované potraty

– podozrenie na patologický proces v dutine maternice

– odstránenie vnútromaternicového telieska

– krvácanie v klimaktériu

Výkon sa realizuje v celkovej anestézii, doba trvania v priemere 20 minút.

Po dezinfekcii rodidiel, dilatácii kanálu krčka maternice je zavedená optika hysteroskopu do dutiny maternice. Obraz sa kamerou prenáša na obrazovku, kde operatér podrobne vyhodnotí nález, všíma si prítomnosť polypov, myómov, cievnu kresbu sliznice, vyústenie vajcovodov v rohoch maternice. Ak je potrebné, dutina sa vyčistí kyretou, ev. špeciálnou slučkou /resekčná/.

Získaný materiál sa odosiela na histologické vyšetrenie, výsledky sú k dispozícii najskôr o 14 dní.

Najčastejšie komplikácie po výkone sú poranenie krčka ev. tela maternice, krvácanie a zápal, však nie sú časté. Po zákroku je potrebné dodržiavať kľudový režim, v osobnej hygiene preferovať sprchovanie, nepoužívať tampóny, pohlavná abstinencia 3-4 týždne.

 

Cenník jednotlivých úkonov nájdete tu alebo sa obráťte na našich odborníkov, ktorí vám poskytnú všetky dôležité informácie.  

POTREBUJETE PORADIŤ?

Napíšte nám správu alebo zavolajte na +421 903 992 626.