Social freezing. Objednajte sa ❄️.

Staňte sa darkyňou + Darček 🎁.

Social freezing. Objednajte sa ❄️.

Staňte sa darkyňou + Darček 🎁.

Faqs

Často kladené otázky

Nižšie nájdete odpovede na najčastejšie otázky od našich pacientov. Ak sme na niektorú zabudli, kľudne sa nám ozvite.

1. Som pred liečbou pomocou darovaných oocytov


Prečo sa rozhodnú mladé ženy pre darovanie oocytov?

Darovanie vajíčok, darcovstvo krvi a plazmy patrí k spôsobom, ako pomôcť. Potenciálnej darkyne sa pri osobnom pohovore tiež pýtali na motiváciu a ako najčastejšie odpovede uvádzajú:Chcem pomôcť.V bezprostrednej blízkosti je niekto, kto potrebuje k otehotneniu darované vajíčka, alebo má problém s otehotnením.Keď teraz pomôžem, je pravdepodobné, že až budem pomoc potrebovať ja, nájde sa niekto iný kto bude ochotný pomôcť.

Ako sa darkyne vyberajú?

K našim požiadavkám na potenciálne darkyne, okrem všetkých negatívnych testov (krvné testy na vylúčenie infekčných chorôb – HIV, syfilis, hepatitída B a C, genetické testy – karyotyp a nosičstvo cystickej fibrózy, SMA, krvné testy na určenie krvnej skupiny a Rh faktoru, hormonálne vyšetrenie, gynekologické  vyšetrenie) patrí:

Vek ženy – medzi 18. a 35. rokom života, BMI – do 25, minimálne ukončené stredoškolské vzdelanie, v minulosti absolútne žiadne užívanie drog, žiadne trvalo užívané lieky, v osobnej a rodinnej anamnéze žiadne psychiatrické poruchy a ochorenia a žiadne známe dedičné choroby.

Je darovanie anonymné?

Darovanie vajíčok v SR je obojstranne anonymné.

Ako klinika Repromedica priraďuje darkyňu alebo darcu?

Naša klinika disponuje širokou databázou darkyň a darcov a preto sme schopní splniť požiadavky liečeného páru takmer na 100 %. Čím viac informácií od liečeného páru dostaneme, tým presnejšie môže náš tím darkyňu, alebo darcu vybrať.

Je možné na želanie liečeného páru priradiť aj darkyňu iného etnika?

Klinika ReproMedica má v databáze darkýň oocytov aj mladé ženy – potenciálne darkyne (občianstvo SR), ktoré sú iného etnika.

Kedy je darkyňa vybraná?

Vhodná darkyňa je vybraná 6 týždňov pred odberom oocytov.

Kedy dostanem informácie o darkyni?

Informácie o darkyni (ako je vek a krvná skupina) získate 2 až 3 týždne pred odberom oocytov.

Aký je maximálny vek príjemkyne?

V SR nemáme vekový limit na príjemkyne, závisí vždy na konkrétnom prípade.

Kto je z právneho hľadiska rodičom dieťaťa, ktoré sa narodilo po liečbe darovanými spermiami a darovanými oocytmi?

Podľa platných právnych predpisov je v SR liečba neplodnosti možná iba u heterosexuálnych párov. Žena a muž, ktorí podpísali informovaný súhlas s liečbou, sa zo zákona stávajú matkou a otcom dieťaťa / detí so všetkými rodičovskými právami a povinnosťami.

Aké vyšetrenia budem pred liečbou absolvovať?

U žien nad 40 rokov veku odporúčame mamografické vyšetrenie, onkologické vyšetrenie z cervixu uteru, a odporúčania gynekológa, že je možné otehotnieť. Ďalej Vaše a partnerove testy STD (testy na sexuálne prenosné choroby) nie staršie ako 6 mesiacov). Od Vás hormonálny profil, kultivácie.  Od Vášho partnera výsledky vyšetrení spermiogramu.

Ktorý je prvý deň menštruácie, keď na ich začiatku špiníte?

Špinenie sa neberie ako začiatok menštruácie. Za prvý deň menštruácie považujte prvý deň normálneho (štandarného)menštruačného krvácania, ak začne menštruácia po 20 hodine večer, berte za prvý deň menštruácie nasledujúci deň.

Koľko dní abstinencie partnera je najvhodnejšie pre kvalitu spermií?

Odporúčajú sa 3 dni pohlavnej abstinencie, najmä preto, aby bol dostatočný objem ejakulátu pre spracovanie laboratóriom. Nie je potrebná dlhodobá abstinencia, pretože tá môže mať negatívny vplyv na morfológiu spermií.

Je možné nejako podporiť lepšiu kvalitu spermií pred odberom?

Áno, na kvalite spermií sa podieľajú všetky vplyvy, s ktorými bol muž v kontakte posledné 3 mesiace pred odberom. Preto nie je potrebný žiadny špeciálny režim v krátkej dobe pred odberom ejakulátu.

2. Som pred embryotransferom


Kedy bude vykonaný embryotransfer?

Naplánovanie embryotransferu vykonáva lekár v spolupráci s embryológom a pacientkou. Transfer sa vykonáva štandardne 5. deň po odbere vajíčok darkyne. O dátume a čase embryotransferu Vás bude informovať koordinátorka.

Koľko embryí sa bude transferovať?

Zvyčajne jedno, maximálne dve embryá. Ostatné kvalitné embryá odporúčame zamraziť.

Aká má byť kvalita embryí v jednotlivých dňoch?

Kvalitu embryí možno hodnotiť od druhého dňa ich vývoja. Dvojdňové embryo by malo mať najlepšie 3-4 bunky. Trojdňové embryo potom 6-8 buniek. Štvrtý deň vývoja sa embryo stáva morulou a bola pri nej spozorovaná najnižšia úspešnosť (prostredníctvom Embryoscop-u), z tohto dôvodu sa transfer embryí vykonáva na 5 deň vývoja, kedy sa embryo stáva blastocystou.

Čo si na embryotransfer priniesť?

Na embryotransfer si nie je potrebné priniesť nič špeciálne.So sebou prineste všetky podpísané súhlasy s Vašou liečbou, takisto, ak si prajete nepoužité embryá zmraziť, podpísaný súhlas so zmrazovaním embryí.

Mám mať pred transferom plný močový mechúr?

Na embryotransfer nie je nutné mať extrémne naplnený močový mechúr. Odporúčame nechodiť tesne pred embryotransferom na záchod mechúr vyprázdniť. Stredne naplnený močový mechúr napomáha napriameniu maternice a tým uľahčuje zavedenie embryí do maternice.

Ako dlho samotný transfer trvá?

Nekomplikovaný transfer trvá 2 – 3 minút. Po transfere zostanete ležať ešte asi 10 – 15minut. Potom môžete odísť domov.

Môže byt pri transfere prítomný partner?

Prítomnosť partnera pri embryotransfere je možná.

3. Som po embryotransfere


Musím po transfere ležať v posteli?

Po embryotransfere nie je nutný úplný pokoj. Odporúčame bežný denný režim s obmedzením stresujúcich faktorov, ako sú fyzicky náročné športy alebo ťažká manuálna práca. Nie je nutná pracovná neschopnosť.

Kedy môžem po transfere cestovať domov?

Po embryotransfere nie je obmedzená možnosť cestovania. Obvykle pacientky v deň prenosu embryí, najneskôr nasledujúci deň, cestujú domov všetkými dopravnými prostriedkami.

Kedy sa embryá uhniezďujú v maternici?

Embryá sa do sliznice maternice uhniezďujú (nidujú) zvyčajne 6.- 8. deň po oplodnení, teda v nasledujúcich 24-48 hodinách po embryotransfere.

Začala som špiniť, je to normálne?

V priebehu 10 dní po embryotransfere sa môže objaviť špinenie. To môže byť  spôsobené drobným poraneniam krčka maternice pri transfere a ďalej následným uhniezďovaním embryí. Na výsledky liečby toto špinenie nemá žiadny vplyv. Silné alebo dlhšie krvácanie skonzultujete s lekárom.

Musím ďalej užívať všetky lieky?

Áno, pokračujte v užívaní všetkých liekov, ktoré ste užívali pred embryotransferom.

Kedy si mám urobiť test?

O 14 dní od transferu je dôležité si spraviť u lekára HCG test (z krvi).

4. Mám pozitívny test HCG


Mám pozitívny test HCG

Pokračujte v užívaní všetkých liekov a objednajte k ultrazvukovej kontrole za 14 dní po pozitívnom teste.

Začala som špiniť, čo mám robiť?

Nevysadzujte žiadne lieky, je vhodné dodržiavať kľudový režim. V prípade komplikácií, treba Váš stav konzultovať s lekárom.

Kedy je vhodné ultrazvukové vyšetrenie?

Ultrazvukové vyšetrenie má význam vykonať najskôr za 14dní  po pozitívnom HCG teste.

Ako mám ďalej užívať lieky?

Všetky lieky užívajte bezo zmeny (ak Vám lekár už pred transferom nepovedal inak) až do prvého vyšetrenia ultrazvukom, ktorý si naplánujte za 14 dní od pozitívneho tehotenského testu.

5. Mám negatívny test HCG


Na koho sa mám obrátiť s ďalším postupom?

Na zhodnotenie Vašej neúspešnej liečby a stanovenie ďalšej liečebnej stratégie sa objednajte k lekárovi, ktorý Vám vytváral plán Vašej liečby do 10 -14 dní.

Mám ďalej užívať lieky?

Ak máte negatívny tehotenský test, môžete všetky lieky vysadiť naraz. Jedinou výnimkou je užívanie Prednisonu v dávke nad 10 mg (2tbl) denne. O tom, ako ho postupne vysadzovať sa poraďte s lekárom, ktorý Vám ho predpísal.

Kedy môžem absolvovať ďalšiu liečbu?

Ak máte z predchádzajúceho cyklu s darovanými vajíčkami u nás zmrazené embryá, možno kryoembryotransfer naplánovať už v nasledujúcom cykle. Ak potrebujete novú liečbu s darovanými oocytmi, doba vhodnej ďalšej liečby bude odporučená Vaším lekárom.

Zabudli sme na vašu otázku?

Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám na všetko odpovieme.

SME TU PRE VÁS

Kontaktuje nás

Radi vám odpovieme na všetky vaše otázky.

Napíšte nám email a my vám do 24 hodín odpovieme.

Ak preferujete telefonát, hocikedy nám na toto číšlo zavolajte.

Nájdete nás pri Horskom Parku na Búdkovej 26. Budeme sa na vás tešiť.

Kliknutím na „Súhlasím“ súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom zariadení na zlepšenie navigácie na stránke, analýzu používania stránky a pomoc pri našom marketingovom úsilí. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.