Social freezing. Objednajte sa ❄️.

Staňte sa darkyňou + Darček 🎁.

Social freezing. Objednajte sa ❄️.

Staňte sa darkyňou + Darček 🎁.

Sex zlepšuje spermie: čo chlapom ešte pomôže?

27.10.2022
8 min. čítania

A pomohlo by, keby som si našiel mladšiu ženu?

Aj s takouto absurdnou otázkou sa stretla embryologička, keď oznámila pacientovi, že nemá dobrý spermiogram.

Pokrivkáva nielen mužská plodnosť, ale s ňou aj postoj silnejšieho pohlavia k faktu: Za to, že sa nám nedarí mať s partnerkou dieťa, môžem ja. Embryologička z kliniky reprodukčnej medicíny ReproMedica však na obranu mužov hovorí, že už sú ochotnejší prijať pravdu a riešiť problém konštruktívne.

Mužské ego však musí byť aj tak zranené pri správe, že spermiogram nie je stopercentný.

S akými reakciami sa stretávate?

Niektorí muži sú zmierení, berú to vecne a športovo s tým, že je tu predsa možnosť asistovanej reprodukcie. Ale sú aj takí, ktorí ťažko nesú každú malú zmenu alebo odchýlku v spermiograme. Sledujú všetky parametre, pátrajú po príčinách, pýtajú sa, ako zlepšiť výsledky. Ale hlavne hľadajú odpoveď na otázku, kde je príčina.

V ženách?

Nestáva sa to často, ale sú muži, ktorí aj napriek evidentne nepriaznivému výsledku vyšetrenia trvajú na tom, že chyba nie je v nich. Stretla som sa dokonca s otázkou: Keby som si našiel mladšiu partnerku, pomohlo by to? S tým pánom sme sa dlho zhovárali, ale už viac na kliniku neprišiel, aj keď sme mu, samozrejme, odporučili kontrolné vyšetrenie spermiogramu. Naučili sme sa počítať s rôznymi reakciami.

Spomínaný muž aspoň na vyšetrenie prišiel, niektorí však ani neprekročia prah centra asistovanej reprodukcie. Desí ich predstava, že im sestrička na chodbe vtisne do rúk odberovú nádobku a oni sa pred zrakmi všetkých čakajúcich poberú do malej miestnosti odovzdať svoj genetický materiál. Aspoň tak to vykresľujú scénky z filmov. Nakoľko sú pravdivé?

Stále je veľa mužov, ktorí svoj problém dlho obchádzajú. Ale úkonu, akým je odber ejakulátu a vyšetrenie spermiogramu, sa naozaj nemusia báť. U nás majú k dispozícii odberovú miestnosť na samostatnom podlaží. V absolútnom súkromí a komforte tam môžu byť tak dlho, ako to potrebujú, aj dve či tri hodiny. Ak treba, aj s partnerkou.

Niekedy u mužov prevláda mylná predstava, že odber sa realizuje takzvanou elektroejakuláciou, teda pomocou prístroja. V skutočnosti je to bolestivý zákrok, preto ho musí robiť lekár zväčša v anestézii a len v indikovaných prípadoch. Muži sa pýtajú aj na to, prečo nemôžu priniesť vzorku z domu. Povoľujeme to len výnimočne, keď má niekto naozaj veľký blok odovzdať ejakulát na klinike.

Čo vlastne spermiogram o mužovi prezradí?

Na to, aby spermie boli schopné oplodniť vajíčka, musia mať určité parametre. Je to koncentrácia spermií v ejakuláte, ich počet v mililitri, počet pohyblivých spermií, rýchlosť pohybu a ich tvar. Zaviedli sme analýzu spermií pomocou počítačového analyzátora, ktorý ukáže výsledok do niekoľkých sekúnd a uloží ho aj s videozáznamom. A nielen to. Dokáže zistiť aj rýchlosť pohybu a presný tvar spermií, čo sa bežným mikroskopickým vyšetrením nedá. Dnes sa už vieme pozrieť aj dovnútra hlavičky spermie a „prečítať“, aký kvalitný genetický materiál nesie. Niekedy je DNA poškodená natoľko, že nielenže znižuje pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka, správne delenie embrya, ale spôsobuje časté spontánne potraty.

Čo spermiám škodí?

Alkohol, cigarety, drogy aj anabolické steroidy. Kulturisti a športovci, ktorí ich užívali, majú často ťažké poruchy spermiogramu, pri ktorých v ejakuláte nie je prítomná jediná spermia. Počtu ani pohyblivosti spermií neprospieva ani prehrievanie semenníkov, preto neradi vidíme notebooky v lone, úzke oblečenie, prehnané saunovanie či dlhé sedenie. Jeden opatrný muž sa pýtal aj na opaľovanie. Ak to nie je pričasto, telo sa s tým vyrovná. Spermatogenéza je citlivá aj na antibiotiká či na populárne lieky proti bolesti.

Je pravda, že nemajú rady ani lubrikanty?

Lubrikanty sa so spermiami nekamarátia, poškodzujú ich a spomaľujú ich rýchlosť, rovnako ako sliny. Niektoré lubrikačné gély obsahujú aj spermicídne látky, teda také, ktoré spermie zabíjajú. Ich použitie je zakázané, pokiaľ ide o odber ejakulátu určeného na vyšetrenie spermiogramu. Zato pravidelný, aj každodenný, sex by mal ich kvalitnej tvorbe prospievať.

Akékoľvek šetrenie a uskladňovanie spermií v tele spôsobuje, že sú lenivejšie a nechce sa im preniknúť do vajíčka. V každom prípade pred vyšetrením spermiogramu odporúčame zachovať dvoj- až päťdňovú sexuálnu abstinenciu.

Už straší chrípková sezóna.

Môžu virózy a infekcie nejako ovplyvniť snahy o plodenie detí?

Spermiogram negatívne ovplyvní aj obyčajná nádcha. Keď muž vyzdravie, všetko sa počas dvoch mesiacov vráti do normálu, ak bol predtým v poriadku. Niektoré choroby však spôsobia nezvratné poškodenie, napríklad diabetes či mumps v tínedžerskom veku, onkologické ochorenia.

Nezvratné zmeny spôsobuje onkologická liečba – najmä rádioterapia, pri ktorej môžu nastať nezvratné zmeny na chromozómoch, po chemoterapii sú vyhliadky lepšie. Preto pred onkoliečbou odporúčame spermie zamraziť, uskladniť v spermobanke. Mimochodom, vo svete začína prevládať trend takzvaného „social freezingu“, čo je výraz pre preventívne zmrazovanie spermií s cieľom ich neskoršieho použitia pri plánovanom rodičovstve.

Mladí zdraví muži si dajú zamraziť spermie na „horšie časy“, aby si mohli spokojne užívať život. Až si budú chcieť po štyridsiatke založiť rodinu a náhodou príde problém, majú poistku. Program prevencie „social freezing“ robíme aj my.

Veľa sa hovorí o strave ako o lieku pomaly na všetko.

Čo majú ženy variť svojim mužom, ak chcú deti?

Vieme, že nadváha a obezita negatívne ovplyvňujú počet a pohyblivosť spermií, takže žiaden bôčik na večeru páni nepotrebujú. Vyššie percento telesného tuku vedie aj k nadmernej tvorbe estrogénov. Prednosť má mať pestrá strava bohatá na vitamíny a minerálne látky. Plodnosť môžu „naštartovať“ aj antioxidanty obsiahnuté napríklad v citrusoch, paprike, špenáte a paradajkách. Dokážu regulovať vplyv voľných radikálov. Jedálny lístok by mali obohatiť aj o zinok, ktorý podporuje tvorbu testosterónu, a teda aj počet spermií.

Zníženie ich počtu môže mať na svedomí nedostatok selénu. Vitamín C podporí ich pohyblivosť, vitamín E zlepší schopnosť spermie preniknúť do vajíčka. Pohyblivosť spermií zvýši aj ženšen a materská kašička. Je dôležité nezabúdať na pitný režim.

Veľa sa hovorí o vplyve stresu na fyzické problémy. Nepreceňuje sa trochu?

Nie. Výborne to vidieť hlavne u študentov, darcov spermií. Ak prídu počas skúškového obdobia, nadpriemerné parametre spermiogramu klesajú na podpriemerné. Zo štyridsiatich miliónov spermií v mililitri ejakulátu sú odrazu len tri milióny, navyše, málo pohyblivých. Pominie skúškové obdobie a všetko je v poriadku.

V súvislosti s malým počtom spermií treba mať na pamäti, že na oplodnenie vajíčka stačí jediná, hoci aj lenivá, preto si ani pri poruchách spermiogramu nedovolím tvrdiť, že prirodzeným spôsobom partnerka nikdy neotehotnie. Pravdepodobnosť je však veľmi nízka. No je k dispozícii aj elegantná metóda, pri ktorej tenkou mikropipetou vpichneme spermiu priamo do vajíčka. A po osemnástich hodinách vidieť, či sa zázrak podaril.

Kliknutím na „Súhlasím“ súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom zariadení na zlepšenie navigácie na stránke, analýzu používania stránky a pomoc pri našom marketingovom úsilí. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.