Social freezing. Objednajte sa ❄️.

Staňte sa darkyňou + Darček 🎁.

Social freezing. Objednajte sa ❄️.

Staňte sa darkyňou + Darček 🎁.

Kto je matkou?

1.11.2022
5 min. čítanie

Rozhovor s embryologičkou Mgr. Ingrid Zabloudilovou

Darcovstvo spermií je pri umelom oplodnení dávnejšie používanou a vcelku jednoduchou metódou. Darovanie ženských vajíčok je novšia, menej využívaná, zložitejšia – a aj kontroverznejšia metóda. V niektorých krajinách nie je povolená, ale európske zákony ju umožňujú. Dáva možnosť aj ženám s nefunkčnými vaječníkmi vynosiť dieťa. Hovoríme o nej s embryologičkou Mgr. Ingrid Zabloudilovou z kliniky reprodukčnej medicíny Repromedica.

V akých prípadoch prichádza do úvahy darovanie vajíčok?

U žien, ktorým chýbajú, či predčasne zlyhávajú vaječníky, alebo ak vaječníky nereagujú na hormonálnu stimuláciu, u žien, ktoré podstúpili onkoliečbu, ale napríklad aj v prípadoch, ak je riziko geneticky prenosného ochorenia. V neposlednom rade je to aj vyšší reprodukčný vek. Týmto ženám vaječníky nefungujú dostatočne alebo vôbec, sú však schopné v maternici dieťa vynosiť.

Žien, ktoré sú ochotné darovať vajíčka, však zrejme nie je tak veľa ako mladých mužov, ktorí celkom jednoducho darujú spermie.

Dostane každá žena, u ktorej by to prichádzalo do úvahy, darované vajíčko?

Máte pravdu, na klinikách reprodukčnej medicíny to býva problém, existujú poradovníky a príjemkyne niekedy čakajú aj vyše roka, kým sa nájde vhodná darkyňa. Na našej klinike sme postupovali naopak – najskôr sme vytvorili databázu preverených vyšetrených darkýň. V prípade potreby sú pripravené prísť a podstúpiť proces darovania, takže príjemkyňa nemusí čakať, ale je ihneď zaradená do liečby.

Na zaradenie do databázy však zrejme nestačilo prihlásiť sa.

Čo musela nádejná darkyňa absolvovať?

Rôzne vyšetrenia – od základného gynekologického cez vyšetrenie na pohlavne prenosné ochorenia (HIV, cytomegalovírus, žltačka typu B a C, syfilis, chlamýdie) po genetické vyšetrenie vrátane karyotypu a cystickej fibrózy.

Môžu byť darkyňami ženy, ktoré ešte nerodili?

Výhodou je, ak žena už rodila, ale nie je to podmienka. Limitom je na našej klinike vek od osemnásť do tridsaťtri rokov.

Zohľadňuje sa pri darovaní vajíčok aj to, aby bola darkyňa kompatibilná s príjemkyňou?

Musí sa zhodovať krvná skupina aj Rh faktor, okrem toho darkyňa aj príjemkyňa vypisujú dotazníky, v ktorých sa uvádza výzor, farba pleti, vlasov, očí. Ideálne je, ak darkyňa v dotazníku uvedie o sebe čo najviac údajov. Rovnako príjemkyňa môže vyjadriť požiadavky, napríklad aj na záľuby, povahu, vzdelania. Na našej klinike požadujeme minimálne stredoškolské. Vďaka komplexnej darcovskej databáze, ktorú máme vytvorenú na našej klinike, dokážeme zabezpečiť príjemkyni takmer stopercentnú zhodu požadovaných znakov, ale aj povahových vlastností a záujmov s darkyňou. Väčšina darkýň sú študentky a absolventky vysokých škôl, alebo ženy na materskej dovolenke.

Sú to ženy, ktoré zrejme potrebujú peniaze. Je darcovstvo platené?

Zo zákona je darcovstvo dobrovoľné a bezplatné. Môžeme však kompenzovať náklady spojené s darcovstvom maximálne do výšky 1000 eur.

Sú potenciálne darkyne oboznámené aj s prípadnými rizikami zákroku?

Samozrejme, pri konzultácii s lekárom dostanú ponaučenie. Pravdepodobnosť vzniku komplikácií je nízka. Najčastejšou komplikáciou je ovariálny hyperstimulačný syndróm. Ide o búrlivú reakciu vaječníkov na ich predchádzajúcu hormonálnu stimuláciu, keď dozrieva veľký počet folikulov a je sprevádzaný príznakmi ako mierne bolesti v podbrušku a pocit nafúknutia.

Ako prebieha proces darovania vajíčok?

Keď darkyňu oslovíme, čaká ju desaťdňová stimulácia vaječníkov, v ktorých sa má vytvoriť viac vajíčok. Poučená darkyňa si injekcie aplikuje doma sama, k nám príde tri – štyri razy na kontrolu, pri ktorej sa sleduje rast vajíčok. V deň odberu príde nalačno na kliniku a v krátkodobej celkovej anestézii sa jej odoberú vajíčka, pričom ich kvalita a počet sa ihneď kontrolujú v laboratóriu. O dve – tri hodiny môže odísť. Vajíčka sa následne mimotelovo oplodnia spermiami partnera príjemkyne. Na tretí až piaty deň po oplodnení sa príjemkyni vkladá do maternice jedno až dve embryá. Ostatné embryá sa zamrazujú pre prípad, že sa použijú v ďalšom cykle, ak by sa prvé vložené embryá neujali. Môžu však byť uložené aj dva – tri roky (za poplatok) a použiť, ak sa rodičia rozhodnú pre ďalšie dieťa.

Čo podľa vás motivuje ženy, aby sa hlásili a ponúkli vajíčka na darovanie?

Väčšinou uvádzajú, že je to snaha pomôcť iným. Finančná kompenzácia nákladov spojených s darovaním nie je veľa v porovnaní s tým, čo musia podstúpiť.

Motív pomôcť by bol celkom pochopiteľný v prípade, ak by tým žena pomohla sestre alebo kamarátke. Umožňuje to zákon?

Darcovstvo musí byť zo zákona anonymné pre obe strany a na našej klinike to prísne dodržiavame. Aj keď sa ženy o takú možnosť zaujímajú, v žiadnom prípade im v tom nevyhovieme. Sestra alebo kamarátka sa zo solidarity môže stať darkyňou, ale bude zaradená do darcovskej databázy a jej vajíčko dostane anonymná príjemkyňa.

Pripravila : Ľudmila Grodovská (Časopis Slovenka)

Kliknutím na „Súhlasím“ súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom zariadení na zlepšenie navigácie na stránke, analýzu používania stránky a pomoc pri našom marketingovom úsilí. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.