Social freezing. Objednajte sa ❄️.

Stante sa darkyňou + Darček 🎁.

Social freezing. Objednajte sa ❄️.

Stante sa darkyňou + Darček 🎁.

Liečba neplodnosti u žien

12.11.2022
2 min. čítanie

MUDr. Marek Drábek, PhD., vedúci lekár kliniky reprodukčnej medicíny Repromedica

Najväčší pokles plodnosti ženy zaznamenávame po 35. roku. Napriek tomu je oplodnenie prirodzenou cestou možné.

Ak má žena 40 a viac, šance na otehotnenie výrazne klesajú. Kým vo veku 40 – 42 otehotnie po umelom oplodnení 12,5 % žien, v kategórii 42- a 43-ročných je to už iba 4,9 %. V prípade, ak má žena 44 rokov a viac, je pravdepodobnosť, že otehotnie, už len 2,5 %.

Pri skoršej liečbe sú šance na otehotnenie a takisto na úspešný priebeh tehotenstva vyššie. Podľa zákonitostí prírody zatiaľ prirodzená hranica možného otehotnenia u ženy je vo veku medzi 45 a 50 rokov.

V centrách pre umelé oplodnenie však horná hranica otehotnenia nie je stanovená žiadnou právnou normou. Asistovaná reprodukcia umožňuje otehotnieť aj ženám vo vyššom veku. Väčšina kliník reprodukčnej medicíny má určenú vlastnú hranicu liečby sterility.

S vekom klesá počet folikulov a vajíčok. Vaječník má dve hlavné funkcie – tvorbu vajíčok a hormónov. Tvorbu vajíčok žena nepociťuje a útlm tejto funkcie alebo už netvorenie vajíčok žena nezbadá. V prvom rade je potrebné u týchto žien vyšetriť vaječníkovú rezervu. Ide o kombináciu troch parametrov, ktoré veľmi presne odhalia schopnosť vaječníkov vytvárať vajíčka.

Prvé vyšetrenie je ultrazvukové, kde sa zráta počet folikulov, teda dutiniek, v ktorých sa nachádzajú vajíčka. Ďalšie dva testy sú krvné a merajú hodnoty hormónov plodnosti, FSH a AMH.

Kliknutím na „Súhlasím“ súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom zariadení na zlepšenie navigácie na stránke, analýzu používania stránky a pomoc pri našom marketingovom úsilí. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.