Poradíme Vám

Home / Poradíme Vám

Vyberte si z nižšie uvedených tém

Hradí zdravotná poisťovňa liečbu?

Zdravotná poisťovňa hradí zo zdravotných dôvodov 3 cykly umelého oplodnenia do 39. roku života ženy.

Môže žiadať o umelé oplodnenie žena, ktorá nemá partnera a spermie by boli od darcu?

Zo zákona je asistovaná reprodukcia určená iba pre páry. Žena, ktorá žiada o mimotelové oplodnenie musí mať manžela alebo partnera, ktorý zákonne uzná otcovstvo dieťaťu narodenému po absolvovaní liečby. V prípade použitia darcovských spermií musia darcu akceptovať obaja partneri.

Aký je postup pri výbere vhodného darcu resp. darkyne zárodočných buniek?

Vzhľadom k tomu, že klinika REPROMEDICA disponuje databázou darkýň a darcov môže splniť požiadavky liečeného páru takmer na 100%. Čím viac informácií od liečeného páru je poskytnutých, tým presnejšie môže  tím kliniky darkyňu alebo darcu vybrať.

Aký vplyv na spermiogram môže mať antibiotická liečba?

Spermiám sa venuje všeobecne menej pozornosti, ako by sa malo. Antibiotická liečba tlmivo pôsobí na zárodočný epitel spermií, čo sa však prejaví približne o šesť až osem týždňov po liečbe. Spermie dozrievajú v určitých cykloch, ich kompletný vývoj a rast trvá približne 72 dní a okrem antibiotík má na ne veľmi negatívny vplyv napríklad zvýšená teplota, stres, fajčenie atď.

Sú zákroky v rámci IVF bolestivé?

Vaječníky sú stimulované hormonálnymi preparátmi, ktoré sú podávané injekčne. Bolesť z injekcií toleruje každý pacient individuálne. Odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej intravenóznej anestézii. Prenos embrya (embryotransfer) sa vykonáva bez anestézie a dá sa prirovnať k bežnému gynekologickému vyšetreniu.

Koľko cyklov IVF môže žena podstúpiť?

Celá liečba a jej priebeh je posudzovaný individuálne. To isté platí aj o počte odporúčaných cyklov IVF. Každý cyklus je dôsledne zvážený lekárom a následne konzultovaný s liečeným párom. Aj z neúspešného cyklu sa možno poučiť a zo získaných skúseností možno presnejšie naplánovať ďalší liečebný postup v nasledujúcom cykle.

Čo je Anti–Müllerian Hormone (AMH) a akú má výpovednú hodnotu?

Je to hormón, ktorý je produkovaný bunkami vyvíjajúcich sa antrálnych folikulov, v ktorých sú uložené nezrelé vajíčka, čakajúce na prebudenie, teda hormonálny impulz, aby v budúcnosti dozreli. Ich počet sa s vekom znižuje a tým sa kontinuálne znižuje aj hladina AMH. Tento hormón poukazuje na počet zostávajúcich vajíčok tzn. na ovariálnu rezervu, ktorá danej pacientke ešte zostáva.

Pri opakovane neúspešných IVF cykloch, existujú nejaké metódy, ktoré by mohli zvýšiť šancu na otehotnenie?

Je možné využiť metódu oplodnenia PICSI, ktorá umožňuje k oplodneniu vajíčok vybrať iba zrelé spermie. Následne sa môže využiť monitoring embryí tzn. že embryá sú sledované po celý čas kultivácie  kamerovým systémom. To umožní embryológom odhaliť odchýlky vo vývoji embryí a k embryotransferu využiť iba tie najkvalitnejšie embryá.

Ak sa u partnerov v predchádzajúcej gravidite u plodu vyskytlo genetické ochorenie, môže ešte tento pár mať vlastné dieťa bez rizika prenosu genetického ochorenia?

Áno, môže tento pár mať zdravé dieťa. Pomocou predimplantačnej genetickej diagnostiky je možné embryá vyšetriť ešte pred embryotransferom, pričom k embryotransferu sa vyberajú iba tie, ktoré nenesú znaky genetického ochorenia.

Čo je to „lepidlo na embryá“?

Lepidlo na embryá je médium používané na prenos embryí do maternice, obsahujúce okrem všetkých dôležitých živín, potrebných pre optimálny vývoj embryí, aj látku zvanú hyalurónan vo vyššej koncentrácii. Nezávislý výskum preukázal vyššie šance na otehotnenie, ak sa použije pri prenose embryí do maternice práve toto médium v porovnaní s médiom s nízkou koncentráciou resp. bez obsahu hyalurónanu. Médium je použiteľné pri prenose embryí všetkých vývojových štádií od dvojdňových embryí až po blastocystu, nezávisle na tom či ide o prenos čerstvých alebo mrazených embryí.

Nenašli ste odpoveď na Vaše otázky? Skúste nasledujúce možnosti

Kontaktujte nás

Našou prednosťou je promptná a empatická reakcia a poskytovanie komplexných informácií o liečbe

Kontaktný formulár

O nás

IVF klinika s najmodernejším technologickým vybavením a vysoko kvalifikovaným personálom lekárov, embryológov a laborantov

Viac o nás
Kontaktujte nás

Kontaktuje nás a naši gynekológovia Vám odpovedia na vaše otázky

Na stránke používame cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Ak pokračujete v návšteve webu, súhlasíte s našimi podmienkami pre používanie coookies. Súhlasím